مسترکار - دنیای خودرو

دلیل تولید ناچیز كاغذ روزنامه در نیمه دوم سال ۹۷

دلیل تولید ناچیز كاغذ روزنامه در نیمه دوم سال ۹۷ مستر كار: دبیر سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران اظهار داشت كه در شش ماهه دوم سال قبل تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه ناچیز بوده و مهمترین علت آن مشكلاتی است كه تولیدكنندگان در زمینه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با آن مواجهند.


مهشید پورداد در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در شش ماه نخست سال ۱۳۹۷ مقدار كمی كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه تولید شد، اما در شش ماهه دوم سال قبل تولید این محصول كمتر از آن و ناچیز بوده است.
وی با اشاره به رونق واردات به دنبال كاهش شدید تولید و بحرانی كه در زمینه تأمین بازار كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه بوجود آمد، اشاره كرد: مشكلاتی كه در زمینه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای تولیدكنندگان ایجاد شده، مهم ترین دلیلی است كه انگیزه واحدهای تولیدی برای تولید این نوع كاغذ را بین برده است.
پورداد افزود: قسمتی از مواد اولیه ای كه برای تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه استفاده می شود، وارداتی و بخش دیگر توسط سایر شركت ها و بورس كالا تأمین می شود.
بگفته دبیر سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران، تولیدكنندگان كاغذ باید برای تأمین مواد اولیه خود ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كنند، اما طبق قانون فروش انواع كاغذ از مالیات و عوارض معاف است و تولیدكنندگان نمی توانند از خریداران مالیات بر ارزش افزوده را دریافت نمایند.

اصلاح مالیات بر ارزش افزوده؛ پیشران آغاز تولید كاغذ روزنامه
وی با اشاره به اینكه تولیدكنندگان در ابتدای كار ۹ درصد ضرر می كنند، اظهار نمود: در این شرایط تولیدكنندگان باید از منافع خود بگذرند، یا قیمت كاغذ را به صورت چشم گیر بالا برند.
پورداد بروز مشكلاتی در زمینه واردات خمیر الیاف بعنوان یكی از مواد اولیه تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه را از دیگر مشكلات این صنعت عنوان نمود.
دبیر سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران با اشاره به اینكه مجموعه این شرایط موجب از بین رفتن انگیزه تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه شده، درخواست نمود كه قانون مالیات بر ارزش افزوده در این زمینه اصلاح گردد تا رغبت فعالان اقتصادی برای تولید بیشتر شود.
او در آخر اشاره كرد: برای رفع این مشكلات امسال وعده هایی مطرح شده، اما هنوز هیچ یك از آنها عملی نشده است. در صورتیكه شرایط مورد نیاز فراهم گردد، تولیدكنندگان می توانند تولید كاغذ چاپ، تحریر و روزنامه را باردیگر شروع كنند.
به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، بحران كاغذ از پاییز ۱۳۹۶ شروع شد و با وجود اینكه در همان سال با ترخیص یك محموله كاغذ از گمرك این بحران تا حدی كنترل شد اما افزایش نرخ ارز بار دیگر این صنعت را با مشكلاتی مواجه كرد؛ تا جایی كه حدود یك سال بعد به دنبال افزایش بی رویه قیمت كاغذ، صنف ناشران در نامه ای به مسئولان دولتی خواهان پیگیری جدی برای حل معضل كمبود و گرانی كاغذ شد.
این معضل امسال نیز ادامه داشت تا جایی كه برخی نشریه ها و روزنامه ها مجبور به كم كردن تعداد صفحات خود شدند.
از جانب دیگر طبق آمارها در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ حدود ۹۳ درصد كاغذ وارداتی (روزنامه ای، تحریر، رول، بالكی و LWC) با ارز دولتی وارد شده كه سرنوشت نامعلومی داشته است. همین طور از مجموع ۲۶۲ هزار تن واردات كاغذ كه با ارز دولتی انجام شده، حدود ۳۷ هزار تن آن به كاغذ روزنامه اختصاص داشته است. از جانب دیگر از بین كل كاغذ وارداتی فقط ۲۳ هزار تن با تأیید معاونت های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت ارشاد توزیع و باقی آن به تفكیك واردكننده به سازمان تعزیرات حكومتی ارجاع شده تا اقدامات قانونی صورت بگیرد.
منبع:

1398/03/31
21:23:59
4673
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , رنو , صنعت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو