مسترکار - دنیای خودرو
با ابلاغ رئیس سازمان مالیاتی

اطلاعات تراكنش بانكی خریداران سكه به ادارات مالیاتی ارسال می شود

اطلاعات تراكنش بانكی خریداران سكه به ادارات مالیاتی ارسال می شود به گزارش مستر كار رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای ابلاغ نمود، كلیه اطلاعات همچون اطلاعات مربوط به تراكنشهای بانكی خریداران حقوقی سكه های پیش فروش شده بانك مركزی به ادارات كل مالیاتی ارسال شود.به گزارش مستر كار به نقل از مهر، امیدعلی پارسا خطاب به ادارات كل امور مالیاتی، برای ایجاد وحدت رویه در تعیین مالیات عملكرد دریافت كنندگان سكه از بانك مركزی دستورالعمل جدیدی را صادر كرده است.
براساس این دستورالعمل اشخاص حقیقی برای درآمدهای حاصل از واگذاری سكه های مزبور مشمول مالیات بر درآمد بوده و مكلف به انجام تكالیف قانونی همچون تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر هستند. (به استثنای مودیانی كه در جهت دستورالعمل مذكور مشمول مالیات مقطوع باشند).
ضمناً چنانچه هر یك از اشخاص حقیقی كه كمتر از ۲۰۰ سكه دریافت نموده و مشمول دستورالعمل مالیات مقطوع سكه بوده لكن مایل به استفاده از تسهیلات دستورالعمل موردنظر نباشد می توانند در اجرای مقررات ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم اظهارنامه مالیاتی خویش را تسلیم نمایند و پرونده آنها بر مبنای مفاد این دستورالعمل مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

كلیه اشخاص حقوقی خریدار سكه فارغ از تعداد سكه های خریداری شده مشمول مفاد این دستورالعمل می باشند و مكلفند رویداد مالی مربوط به خرید و فروش سكه را هم در اظهارنامه مالیاتی خود منعكس و اعمال كنند.
اقدامات مالیاتی
كلیه اطلاعات مربوط به خرید و فروش سكه توسط مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات در سامانه های مربوطه بارگذاری شده تا آثار مالیاتی فعالیت مزبور در هنگام رسیدگی به پرونده های مالیاتی اشخاص حقوقی موصوف مورد بررسی قرار گرفته و مطابق مقررات ذیربط و مفاد این دستورالعمل اقدام گردد.

همچنین كلیه اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی كه اقدام به خرید سكه نموده اند، با همكاری مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات و از جانب معاونت مالیات های مستقیم، جهت رسیدگی به اداره كل امور مالیاتی مربوطه ارسال می گردد. اطلاعات مربوط به تراكنش های بانكی مربوط به اشخاص مبحث این دستورالعمل، از راه دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی به ادارات امور مالیاتی ذیربط ارسال می شود.

رسیدگی مالیاتی در مورد اشخاص دارای پرونده
چنانچه مودی مبادرت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ابراز خرید و یا اعلام موجودی سكه حسب مورد در موعد مقرر ننموده باشد، اداره امور مالیاتی مربوطه، اظهارنامه مالیاتی مودی را با اطلاعات دریافتی تطبیق داده و ضمن رسیدگی و اظهارنظر در مورد میزان فروش و همینطور موجودی آخر دوره سكه وفق مقررات مربوط و این دستورالعمل نسبت به تشخیص مالیات اقدام نماید.

در مواردی كه مودی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر خودداری نموده و اسناد و مدارك مثبته در خصوص فروش و یا عدم واگذاری سكه خریداری شده از بانك مركزی جمهوری اسلامی را عرضه ننماید، در این صورت چنانچه اسناد و مدارك مثبته ای در خصوص احراز قیمت فروش سكه عرضه یا واصل نشود با رعایت مقررات، تفاوت مبلغ خرید از بانك مركزی با بهای روز سكه در تاریخ تحویل از سیستم بانكی مبنای محاسبه مالیات قرار می گیرد.

رسیدگی مالیاتی در مورد اشخاص فاقد پرونده
ادارات كل مالیاتی باید در مواردی كه مودی (اشخاص حقیقی) فاقد پرونده مالیاتی در ارتباط با خرید و فروش سكه (از جمله طلافروشی و صرافی) باشد ابتدا نسبت به تشكیل پرونده مالیاتی برای مودی اقدام نموده و سپس نسبت به صدور احكام جهت رسیدگی به كلیه منابع مالیات های مستقیم مودیان مزبور شامل مشاغل، حقوق و تكلیفی حسب مورد مبادرت نمایند.
كارگروه های رسیدگی منتخب باید بعد از دعوت از مودی و درخواست عرضه اسناد و مدارك مربوط حسب مورد، طبق دفاتر و حسب مورد اسناد و مدارك عرضه شده توسط مودی و یا به دست آمده (از جمله تراكنش های بانكی) و اطلاعات مأخوذه از پایگاه های سازمان اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی طبق بند ۲-۱ این دستورالعمل اقدام نمایند.

سایر موارد
مودیان مالیاتی مبحث این دستورالعمل باید جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق به سازمان عملیات الكترونیكی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور به نشانی www.tax.gov.ir رجوع نمایند.

اداره امور مالیاتی صلاحیت دار جهت حسابرسی مالیاتی اشخاص حقوقی مبحث این دستورالعمل اداره امور مالیاتی رسیدگی كننده به پرونده مالیات عملكرد اشخاص مذكور و برای اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی مشاغل در ارتباط با خرید و فروش سكه اداره امور مالیاتی مربوط به محل استقرار بانك عامل تحویل دهنده سكه به اشخاص موصوف تعیین می گردد.

چنانچه اشخاص این مورد این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده معترض باشند، می توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

چنانچه تمام یا بخشی از تراكنش های بانكی، ارتباطی با فعالیت خرید و فروش سكه نداشته باشد مطابق دستورالعمل رسیدگی به تراكنش های مشكوك بانكی واصله صادره توسط سازمان امور مالیاتی كشور نسبت به مبحث اقدام گردد.

فروش سكه طلا كه توسط بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران ضرب شده در مرحله عرضه توسط بانك مركزی مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده و ازاین رو پس از نخستین فروش توسط بانك مزبور تا اعلام بعدی مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نخواهد بود.

ادارات كل امور مالیاتی باید اطلاعات واصله مربوط به خرید سكه، تراكنش های بانكی و سایر اطلاعات به دست آمده مربوط به مبحث این دستورالعمل را بعد از انقضای آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه در اولویت رسیدگی قرار دهند.


1398/04/01
15:43:13
4892
5.0 از 5
تگهای خبر: فناوری , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو