مسترکار - دنیای خودرو

چرا سیگار، پپسی و كوكا تحریم نیست

چرا سیگار، پپسی و كوكا تحریم نیست به گزارش مستر كار ریچارد نفیو نویسنده كتاب «هنر تحریم ها»، در بخشی از كتابش نوشته: كالاهایی از تحریم ها معاف شده اند كه می توانند ذخیره ارزی ایران را تحلیل ببرند.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: شگفتا كه سیگار از شمول تحریم های آمریكا خارج است و هیچ مانعی بر سر راه سرمایه گذاری خارجی و صادرات سیگار به ایران وجود ندارد. ظاهرا این معافیت با اصرار شركت های تولیدكننده سیگار در امریكا از كنگره دریافت شده است. به این اقلام معاف از تحریم، اجناس لوكس و البته دو برند معروف امریكایی یعنی «پپسی» و «كوكا» را هم بیفزایید. معافیت آنچه به حال سلامت مردم ایران ضرر دارد و می تواند به احساس فشار ناشی از تحریم ها دامن بزند - مانند كالاهای لوكس - تمدید می شود و كسی هم درباره آنها صحبت نمی كند.

ریچارد نفیو نویسنده كتاب «هنر تحریم ها»، در كتاب خود به آثار روانی تحریم بر روی مردم جهت پیشبرد اهداف امریكا اشاره نموده است. به قول او «گروه كالاهایی از تحریم ها معاف شدند كه می توانند ذخیره ارزی ایران را تحلیل ببرند.» معافیت سیگار از تحریم ها هم در جهت دزدیدن سرمایه های ملی ایران اتخاذ شده و هم برای راضی نگه داشتن لابی قدرتمند سیگارسازی ها در كنگره. این معافیت، سود شركت های سیگارسازی امریكایی و چندملیتی مانند فیلیپ موریس یا BAT را به همراه دارند و هزینه های درمانی عمومی را بالا می برند. رادیو داروها برای درمان انواع سرطان از اقلامی هستند كه در دوره تحریم به سختی به دست بیماران ایرانی می رسند، ازاین رو بطور قطع سیاستگذاران به این وجه آزادی تجارت سیگار با ایران توجه داشته اند كه با دامن زدن به مصرف سیگار در ایران می توانند مردم را به مضیقه و بیماری گرفتار و آثار روانی تحریم را بیشتر كنند. شوربختانه بیشتر این شركت های چند ملیتی دفاتر ثبتی در ایران دارند و برخی از آنها به كار تولید محصولات خود در خاك جمهوری اسلامی ایران مشغول هستند. Winston، Marlboro، PEPSI و Coke، تنها برند تجاری نیستند. اینها نماینده حضور فرهنگی امریكا در كشورهای دیگر هستند.

در دهه هفتاد میلادی وقتی كمپانی كوكاكولا موفق به دریافت مجوز تولید در شوروی سوسیالیستی شد، خیلی از تحلیلگران، كوكا نوشیدن روس ها را نماد پیروزی غرب بر ایدئولوژی كمونیستی تلقی كردند. برای خود امریكایی ها این فقط گشودن باب تجارت نبود و به مثابه لانه كردن و ریشه دوانیدن در خاك كشور متخاصم مفهوم می داد. امروز حضور این برندهای امریكایی در شرایطی كه آنها از فروش ملزومات بسیار مهم پزشكی و درمانی و قطعات حیاتی هواپیما جلوگیری می كنند، شك برانگیز نیست؟ در حالیكه آنها تلاش دارند كوچك ترین روزنه های ارتباط اقتصادی كشورمان را با دنیا سد كنند، ما چرا اجازه داده ایم، كوكا و پپسی از راه كشور ثالث وارد ایران بشوند؟

در سال های جنگ كه پولی برای خرید مواد اولیه تولید نوشابه های فرنگی خرج نمی شد، صنعتگران ما نوشابه های بومی با عصاره خرما تولید كردند كه اتفاقا سالم تر و با كیفیت تر از كوكا و پپسی ساخته شده با مواد شیمیایی و صنعتی بود. افسوس كه آن محصول مشتری چندانی ندارد و چند كارخانه ایرانی تولید نوشابه مانند زمزم مشخص نیست كه با مواد بومی محصول خویش را تولید می كنند یا مواد را وارد می كنند. كوكا، پپسی، BAT و فیلیپ موریس موفق شده اند تحریم های ما ضد كالاهای امریكایی را دور بزنند و حتی نمایندگی های آنها در داخل كشور از ارز دولتی هم سهمی ببرند! خوب است دولت به جای میدان دادن به این كارخانه ها، برندهای ایرانی را جایگزین و برنامه ای جدی و گسترده برای مبارزه با سیگار و به خصوص نوع امریكایی آن اجرا نماید. چند صد سال، قلیان و تنباكوی ایرانی استعمال می شد، هم كار كشت و تجارت داخلی آن رونق داشت و هم اگر كسی هوس دود داشت، قلیان چاق كردن و قلیان كشیدن مانند سیگار دود كردن آسان و در دسترس نبود. با تبلیغات ضد قلیان، ما بازار را دودستی به تولیدكنندگان عربی تنباكوی معسل تقدیم و سیگار را ترویج كردیم.
1398/05/15
12:47:44
4249
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو