مسترکار - دنیای خودرو
نایب رییس كمیسیون كشاورزی اتاق ایران:

در فصل برداشت، به برنج وارداتی نیاز نداریم، برنج داخلی ارزان می شود

در فصل برداشت، به برنج وارداتی نیاز نداریم، برنج داخلی ارزان می شود به گزارش مستر كار نایب رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد با عنایت به آغاز فصل برداشت برنج در كشور، واردات برنج به ضرر كشاورزان و تولیدكنندگان تمام خواهد شد.


امیر یوسفی در گفتوگو با ایسنا، اظهار نمود: همانطور كه از گذشته هم روال بوده در فصل برداشت برنج ایرانی، مبحث واردات برنج دیگر توجیحی ندارد چونكه در این فصل محصولات كشاورزان در مدتی كوتاه وارد بازار شده و در صورتیكه بازار از جانب خارجی ها اشباع شده باشد، كشاورزان ایرانی متضرر خواهند شد.
وی با اشاره به اینكه امسال با عنایت به افزایش قابل توجه بارندگی ها، میزان سطح كشت برنج كشور هم به شكل قابل توجهی افزایش یافته است، توضیح داد: با افزایش سطح كشت، میزان محصولی كه از سوی تولیدكنندگان ایرانی به بازار عرضه می شود، بطور قطع افزایش خواهد یافت و بخش قابل توجهی از نیاز كشور بدین سان پاسخ داده خواهد شد.
نایب رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی ایران افزود: امسال آمارها نشان داده است كه نه تنها در استان های اصلی كشت كننده برنج، كه حتی در دیگر استان ها هم میزان كشت برنج افزایش یافته است. برای مثال در استان گلستان، با وجود محدودیت هایی كه برای كشت وجود دارد، میزان كشت برنج به ۱۲۰ هزار هكتار رسیده كه این عدد در قیاس با سال قبل افزایش دو برابری را نشان داده است. ازاین رو به نظر می آید باید امسال سیاست دیگری در نظر گرفته می شد.
یوسفی در پاسخ به این سؤال كه با عنایت به افزایش قیمت برنج ایرانی در ماه های گذشته، در صورت محدود یا ممنوع شدن واردات برنج، نیاز اقشار كم درآمد چگونه برطرف خواهد شد؟ توضیح داد: همانطور كه از قبل هم پیشبینی می شد، با آغاز فصل برداشت، قیمت برنج در بازار داخلی كاسته می شود و این اتفاق در ایام گذشته هم افتاده است. فصل برداشت در ایام ابتدایی خود قرار دارد و تا آخر آبان ادامه پیدا می كند و كاهش بیشتر از این قیمت برنج هم دور از تصور نیست.
به قول وی، امروز قیمت برنج ایرانی نسبت به هفته های قبل چند هزار تومان در هر كیلو كاهش داشته و احتمال تداوم این روند هم در هفته های پیش رو وجود دارد. در این شرایط می توان به محدودیت واردات برنج به شكل جدی فكر كرد.
به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، امروز اعلام گردید كه وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز ترخیص برنج هایی كه در گمرك باقی مانده بودند را صادر كرده است.
این برنج ها از قبل ثبت سفارش شده و به گمرك رسیده بودند، اما فعلا ثبت سفارش جدیدی برای واردات برنج صورت نمی گیرد.1398/06/25
20:07:28
4589
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو