مسترکار - دنیای خودرو

جنگ بر سر مواد معدنی استراتژیك بالا می گیرد

جنگ بر سر مواد معدنی استراتژیك بالا می گیرد مستر كار: دولت آمریكا با اجرای برنامه ای برای افزایش تولید لیتیوم، كبالت و عناصر خاكی نادر در سراسر جهان، در كوشش برای شكستن برتری چین در تامین مواد معدنی استراتژیك مهم می باشد.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، ابتكار حاكمیت منابع انرژی آمریكا كه در ژوئن اعلام گردید تابحال شامل استرالیا، بوتسوانا، پرو، آرژانتین، برزیل، جمهوری دموكراتیك كنگو، نامیبیا، فیلیپین و زامبیا بوده است.

هدف از این طرح، تقویت تولید معدنی ۱۵ ماده معدنی پرتقاضا در فناوریهایی مانند خودرو های برقی، مخازن باتری و توربینها است.

مایك پمپئو، وزیر خارجه آمریكا پنج شنبه گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار نمود: ما می خواهیم مطمئن شویم این كالاهای معدنی مهم از تهدید و كنترل بین المللی عاری می مانند. كاری كه ما انجام می دهیم كاملا لازم است و برای تضمین تامین انرژی قابل اتكا برای هر كشوری اهمیت دارد.

پمپئو اظهار نمود كه دولت ترامپ روی توافقهای دوجانبه ای مانند توافقی كه بتازگی با كانادا امضا شده و تحكیم همكاری در بخش مواد معدنی مهم را هدف گذاری كرده است، كار خواهدنمود.

واشنگتن همین طور حمایت استرالیا را به دست آورده كه متعهد شده است جوینت ونچرهای احتمالی را برای بهبود ظرفیت پالایش عناصر خاكی نادر و كاهش اتكا به عناصر خاكی نادر چین تسهیل كند.

استرالیا در امتداد تلاشهای مشترك با آمریكا برای به چالش كشیدن برتری چین در بازار جهانی، در اوایل سپتامبر ۱۵ پروژه عناصر خاكی نادر و ماده معدنی مهم را شناسایی كرد.

شركت لیناس استرالیا كه بزرگترین معدنكار عناصر خاكی نادر جهان در خارج از چین است، در ژوییه توافقی را با شركت بلو لاین برای ساخت تاسیسات جداسازی عناصر خاكی نادر در آمریكا امضا كرد كه این تاسیسات تا سال ۲۰۲۱ فعالیتش را آغاز خواهدنمود.

آمریكا همین طور تفاهم نامه ای برای كمك به گرین لند در اكتشاف و توسعه منابع این جزیره به خصوص عناصر خاكی نادر امضا نموده است.

واشنگتن بتازگی نسبت به اتكای خود به واردات مواد معدنی به سبب تهدید پكن جهت استفاده از آنها بعنوان اهرمی در جنگ تجاری با آمریكا، نگرانی فزاینده ای پیدا كرده است.

چین در حدود ۸۰ درصد از تولید جهانی عناصر خاكی نادر سهم دارد. عناصر خاكی نادر گروهی متشكل از ۱۷ عنصر شیمیایی مورد استفاده در دستگاههای الكترونیكی مصرفی و تجهیزات نظامی هستند.

این كشور در گذشته از برتری خود در تولید عناصر خاكی نادر برای گرفتن امتیازات سیاسی بهره برده است و بعد از مناقشه دریایی با ژاپن در سال ۲۰۲۰، صادرات این مواد به همسایه خودرا متوقف كرد و موجب افزایش قیمتها و كوشش برای تامین این مواد از نقاط دیگر شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، پكن هم با خرید سهم در پروژه های معدنی كشورهایی مانند استرالیا، به تضمین تامین مواد معدنی مهم و فلزات باتری مانند لیتیوم، كبالت و نیكل مبادرت كرده است.

منبع:

1398/07/08
21:12:20
4693
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو