مسترکار - دنیای خودرو

بدعهدی خودروسازان، این دفعه در پرداخت جریمه دیركرد

بدعهدی خودروسازان، این دفعه در پرداخت جریمه دیركرد به گزارش مستر كار خودروسازان روز به روز اعتماد عمومی را نسبت به این صنعت كاهش می دهند؛ تا روز گذشته با تحویل دیرهنگام بد عهدی می كردند و امروز با تاخیر در پرداخت «جریمه دیركرد».


تاخیر در تحویل خودرو های ثبت نامی، در یكی دو سال قبل به یك رفتار معمول خودروسازان كشور تبدیل گشته است؛ در پاره ای موارد، خودروی مدنظر مشتریان تحویل داده نشد و با خودرو یا خودروهایی دیگر جایگزین شد؛ قسمت دردناك قصه اما اینجاست كه خودروسازان در پرداخت جریمه دیركرد تحویل خودرو هم تعلل نشان می دهند و این رویه صاحبان خودرو ها را كلافه، سردرگم و مستاصل كرده است.
«فرشاد دیندار» یكی از مشتریان سایپا است كه برای خرید یك دستگاه «ساندرو» ثبت نام كرد اما پس از اعمال تحریم ها و محدود شدن تیراژ تولید این خودرو، در طرح تبدیل خودرو شركت كرد. او پس از گذشت دو سال از زمان ثبت نام، فرمی را امضا كرد كه بر مبنای آن به جای خودروی ساندرو، سه دستگاه خودروی كوئیك، ساینا و تیبا تحویل بگیرد.
وی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا می گوید: مقرر بود خودروی كوئیك ۳۰ روزه تحویل شود، اما در نهایت ۷۵ روزه تحویل گردید و باآنكه پایین سند رسمی و فاكتور فروش آن قید شده بود جریمه تاخیر یك ماهه واریز می شود، اما حالا چهار ماه از تحویل خودرو گذشته و خبری از پرداخت جریمه نیست.
دیندار افزود: همینطور طبق قرارداد مقرر بود خودروی تیبا در مرداد ماه و ساینا شهریورماه تحویل شود، اما تا نیمه دوم آبان ماه خبری از تحویل آنها نشد.
وی كه در ایام پایانی آبان خودرو های تیبا و ساینای خویش را دریافت كرد، اظهار داشت: مطابق تجربه خودروی كوئیك، انتظار می رود جریمه تاخیر این خودرو ها هم حداقل با تاخیر چهار تا پنج ماهه واریز شود.
وی همینطور اظهار داشت: گرچه مقرر بود جریمه را نقدی به حساب مشتری واریز كنند، اما ابتدا پیامك مربوطه به تلفن همراه مشتری ارسال می شود و بعد از آن مشتری باید با این پیامك در بانك صادرات حاضر و حتما در این بانك حساب داشته باشد تا بتواند جریمه را دریافت كند.
دیندار، همینطور از بلاك شدن شماره تلفن همراه خود به دنبال تماسهای مكرر برای دریافت مطالبات و خودرو های خود با شركت سایپا از جانب این گروه خودروسازی اطلاع داد.
«راحیل برومند» یكی دیگر از مشتریان سایپاست كه مردادماه سال گذشته نسبت به خرید نقدی یك دستگاه ال.۹۰ و دریافت حداكثر ۳۰ روزه آن اقدام نمود، اما در نهایت خودرو اواخر دی ماه همان سال تحویل وی شد.
وی به خبرگار ایرنا اظهار داشت: مبلغ در نظر گرفته شده جریمه دیركرد این خودرو چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود كه مسؤلان نمایندگی سایپا صحبت از پرداخت حداكثر یك ماهه آن، آن هم بعد از دریافت پیامك مربوطه می كردند.
برومند افزود: در نهایت هیچ خبری از پرداخت جریمه نشد و با پیگیری مبحث از راه یكی از آشنایان كه در شركت سایپا مشغول به كار بود، مهرماه امسال و بعد از گذشت ۱۰ ماه این جریمه به حساب بانك صادرات واریز و قابل برداشت شد.
در این زمینه ضمن تماس با سامانه «۰۹۶۵۵۰» مركز تماس گروه سایپا از روال كار و چگونگی پرداخت جریمه دیركرد كسب اطلاع شد.
كارشناس سامانه یاد شده در این زمینه به ایرنا اظهار داشت: به صورت معمول بین یك تا سه ماه بعد از تاریخ فاكتور شدن خودرو ها، پیامك دریافت جریمه دیركرد برای مشتریان ارسال می شود.
وی بیان داشت: در صورتیكه در این مدت پیامك ارسال نشود، آنگاه مشتریان ضمن تماس با همین سامانه باید نسبت به ارسال مدارك خود از طریف فاكس اقدام نمایند.
این اپراتور، دلیل زمان حدود سه ماهه پرداخت جریمه دیركرد را سیستمی بودن فرایند و ارسال نوبتی پیامك ها، همینطور بدی وضعیت مالی سایپا عنوان نمود.
به گفته وی، پیامك ارسال شده حاوی شماره حواله ای برای مشتری است كه باید به یكی از شعب بانك صادرات رجوع و بعد از نشان دادن آن، پول خویش را از بانك دریافت كند.
این كارشناس خاطرنشان كرد: گاهی اوقات برای برخی مشتریان، این زمان طولانی تر هم می شود، اما از جانب شركت سایپا اعلام شده كه به درخواست های قبل از سه ماه مشتریان پاسخی ندهند.
همچنین كارشناس سامانه تلفنی «۰۹۶۴۴۰» ایران خودرو در این زمینه به ایرنا اظهار داشت: ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از تحویل خودرو به مشتری، جریمه دیركرد ایران خودرو محاسبه می شود و ۴۰ تا ۶۰ روز كاری بعد از آنكه حساب مُعین مشتری در سیستم بارگذاری شود، حواله آماده خواهد شد.
وی بیان داشت: خود مشتری اولین كسی است كه از راه پیامكی از آماده شدن حواله خود آگاه می شود و بعد از آن با رفتن به یكی از شعب بانكهای سپه یا صادرات می تواند جریمه دیركرد را دریافت كند.
این اپراتور، دلیل زمان بر شدن دریافت پرداخت این جریمه را معوقه های زیاد ایران خودرو در یكی دو سال قبل اعلام نمود.


1398/08/21
14:26:52
4613
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو