مسترکار - دنیای خودرو
رییس سازمان بورس در گفت و گو با مستر كار مطرح كرد؛

واگذاری اموال مازاد بانك ها فرصتی مناسب برای بازار سرمایه

واگذاری اموال مازاد بانك ها فرصتی مناسب برای بازار سرمایه به گزارش مستر كار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینكه بورس كالای ایران آمادگی خودرا برای واگذاری اموال مازاد بانك ها اعلام نموده است، اظهار داشت: این واگذاری كمكی در امتداد به گردش در آوردن منابع قفل شده و غیرفعال بانك ها شمرده می شود و فرصتی مناسب برای بازار سرمایه به وجود می آورد.


با توجه به اینكه خروج بانك ها از بنگاه داری از تاكیدات رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری است، این طرح در ماه های گذشته با شتاب بیشتری دنبال می شود و زیرساخت های آن فراهم گشته است.
به تازگی نیز «سامانه اموال مازاد بانك ها» رونمایی و بوسیله این سامانه امكان فروش اموال مازاد بانك ها به اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم گشته است كه بوسیله این سامانه اموال مازاد ۱۸ بانك دولتی و مشمول اصل ۴۴ فروخته می شود.
پژوهشكده پولی و بانكی بانك مركزی نیز با اشاره به این مساله گزارش داده است: در مرحله اول قرار شده ۱۷ هزار میلیارد تومان از این اموال به فروش برسد كه شامل املاك تجاری، مسكونی، صنعتی و كشاورزی مانند كارخانه، دامداری، باغ، هتل و حتی شعب بانكی است.
براساس گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی تابحال هفت هزار میلیارد تومان از دارایی های مازاد بانكهای دولتی واگذار شده است كه از این میان چهار هزار میلیارد تومان آن مربوط به واگذاری سهام و بنگاه ها و سه هزار میلیارد تومان آن مربوط به اموال تملیكی است.
دژپسند گفته كه درآمد حاصل از واگذاری ها به خزانه دولت واریز نمی گردد و تمام آن به بانك ها بازگشت خواهد داشت كه می تواند برای افزایش توان تسهیلات دهی آنها به كارآید. همین طور معاون امور بانكی وزیر امور اقتصادی دارایی نیز از عرضه دارایی های منجمد بانك ها در بورس كالا و خریداری آنها توسط عموم مردم در آینده نزدیك آگاهی داده است.
به گفته وی بر طبق مذاكرات صورت گرفته با سازمان بورس، تا اختتام ماه جاری امكان حراج آنلاین این املاك در بازار فرعی بورس كالا فراهم می شود. علاوه براین امكان استفاده از نرم افزارهای بورس كالا نیز به شركت فام (فروش اموال مازاد بانكی) داده شده است.
واگذاری اموال مازاد بانك ها فرصتی مناسب برای بازار سرمایه
«شاپور محمدی» رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با ایرنا به عرضه اموال مازاد بانك ها در بورس كالا اشاره نمود و اظهار داشت: بورس كالا از سال 91 پلت فرمی را طراحی كرد كه حراج های تك محصولی در آنجا اتفاق می افتد؛ بطور معمول كالاهایی كه در بورس كالا پذیرش می شوند كالاهای همگن هستند كه به دفعات هم مورد معامله قرار می گیرند اما در مورد املاكی كه بانك ها دارند، مقرر است معامله یك دفعه صورت گیرد كه این امكان در بورس كالا وجود دارد.
محمدی افزود: در بورس كالا، دستورالعمل و مقررات لازم برای میزبانی از املاك مازاد بانك ها وجود دارد تا از یك سو، سرمایه گذاران برای خرید املاك بانك ها به مكانی رسمی، شناخته شده و رقابتی همچون بورس كالا بازگشت كنند و از طرف دیگر این امكان برای بانك ها نیز فراهم می آورد تا املاك خودرا به صورت كاملا شفاف به فروش برسانند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: این رویداد، فرصتی مناسب برای بانك ها و بازار سرمایه است تا افرادی كه می خواهند در املاك سرمایه گذاری كنند به بازاری رسمی و شفاف یعنی بورس كالا بازگشت كنند. در این بین مزیت همزمان این اتفاق آن است كه علاوه بر آزاد شدن منابع بانك ها به شكلی شفاف و رقابتی، یك گزینه جدید برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیز به میزبانی بورس كالا اضافه می شود.
وی با اشاره به اینكه امیدواریم بزودی شاهد معامله اولین ملك مازاد بانكی در بورس كالا باشیم، اظهار داشت: شفافیت معاملات بورس كالا از هر نوع معامله در بازارهای مختلف و غیر رسمی بیشتر است و رشد هر چه بیشتر معاملات در بورس كالا بر شفافیت اقتصاد كشور می افزاید.
محمدی گفت: مزیت همزمان فورش املاك مازاد بانك ها در بورس كالا آن است كه علاوه بر آزاد شدن منابع بانك ها به شكلی شفاف و رقابتی، یك گزینه جدید برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیز به میزبانی بورس كالا اضافه می شود.منبع:

1398/09/12
22:02:17
4193
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو