مسترکار - دنیای خودرو

جهان آباد جهانی آباد برای سرمایه گذاری

جهان آباد جهانی آباد برای سرمایه گذاری مستر كار: ایرنا- منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد بعد از سالها تلاش مسولان اجرایی، امسال توانست مشق آبادانی را بنویسد و آماده پذیرش طیف گسترده ای از صنعتگران خصوصاً در زمینه پتروشیمی، فولاد و صنایع تبدیلی كشور است.


آب، برق و راه الفبای آبادانی هر منطقه است و "جهان آباد" بعد از سالها هجی كردن این كلمات توانست مشق آبادانی را بنویسد. اشتباه نكنید "جهان آباد" روستایی مهجور و محروم از آبادانی نیست، بلكه یكی از مناطق ویژه اقتصادی كشور است كه باید فرشی قرمز زیر پای سرمایه گذاران ایرانی و خارجی پهن كند.
این طرح كلان اقتصادی دو هزار هكتاری ۱۵ سال پیش در مسافرت رهبر معظم انقلاب به همدان مصوب شد و از آن زمان جهان آباد برای آبادشدن تنگی و تلخی های بسیار كشیده اما با اتفاق هایی كه امسال رخ داد قدری از غم و غصه هایش كاسته شد و به قول معروف آبی زیر پوستش افتاد.
كاتالیزوری برای جهان آباد
با سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به همدان در تاریخ ۲۶ مرداد امسال و بازدید از جهان آباد كه حكم كاتالیزوری برای دست اندركاران بود، دستورهای لازم برای شتاب دهی به این طرح كلیدی و راهبردی را صادر كرد.
رضا رحمانی در این بازدید با تاكید براینكه دولت برای تامین و توسعه زیرساخت شهرك ها، مناطق ویژه و نواحی اقتصادی از هیچ كمكی دریغ نمی كند به مسئولان همدان ماموریت داد برای آبادانی جهان آباد آستین همت را بالا بزنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به مزیت های منحصر به فرد این منطقه ویژه اقتصادی اشاره نمود و با عنایت به شاخص هایی همچون همجواری با چند استان، سهولت دسترسی به بازارهای مصرف داخلی و خارجی و فراهم بودن زیرساخت ها، سرمایه داران را برای سرمایه گذاری در این مكان فراخواند.
جهان آباد و یك دنیا خوبی
اما جهان آباد چه مزایایی دارد؟ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان در پاسخ به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صدور مجوز ساخت و اختتام كار به صورت رایگان، تبعیت از قانون كار مناطق آزاد تجاری و صنعتی، ورود ماشین آلات خط تولید و ابراز و اثاثیه اداری بدون عوارض گمركی، معافیت گمركی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمركی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات مهمترین مزیت های سرمایه گذاری در جهان آباد است.
حمیدرضا متین علاوه بر این مزایا، دسترسی سریع و آسان به نقاط مختلف كشور بوسیله خطوط ریلی و جاده ای و فاصله مناسب با پایتخت را از دیگر خاصیت های اختصاصی جهان آباد برشمرد كه سرمایه گذاران را برای مشاركت در این منطقه ترغیب می كند.
به گفته وی در جهان آباد محدودیتی برای استقرار صنایع وجود ندارد و طیف گوناگونی از واحدهای تولیدی می توانند مستقر شوند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به اینكه خیلی از شهرك های صنعتی مانند ساوه، قزوین و اراك اشباع شده اند اظهار داشت: امكان استقرار صنایع جدید در مناطق یاد دشده وجود ندارد و راه اندازی این واحدها به سمت جهان آباد هدایت می شود كه با آغوش باز پذیرایشان هستیم.
متین واگذاری زمین ارزان قیمت و برخورداری از تخفیف و بسته های حمایتی دولت را از دیگر فواید سرمایه گذاری در این منطقه ویژه برشمرد و اشاره كرد: اختلاف قیمت زمین در جهان آباد با دیگر مناطق ویژه اقتصادی و شهرك های صنعتی بسیار فاحش است و سفارش می نماییم سرمایه گذاران از كنار این مولفه ها ساده نگذرند.
وعده هایی كه محقق شد
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی همدان آینده روشنی را برای جهان آباد پیش بینی نمود و اظهار داشت: هر كدام از مناطق ویژه اقتصادی كشور كاربری به خصوصی دارند و جهان آباد نیز برای راه اندازی صنایع بزرگ و سنگین مانند پتروشیمی، فولاد، پالایشگاه و صنایع تبدیلی در نظر گرفته شده است.
محمدرضا بادامی افزود: از آنجایی كه تاسیسات به وجود آمده در این منطقه كفاف فعالیت صنایع سنگین را نمی داد، با دستور صریح وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد پست های جدید برق قوی توسط شركت برق باختر در حال اجراست.
وی با اشاره به اینكه جهان آباد ردیف اعتباری ملی ندارد و منابع مالی مورد نیاز باید بوسیله استان تامین گردد، اضافه كرد: با دستور وزیر سه میلیون متر مكعب آب مورد نیاز شهرك نیز تخصیص و با همكاری وزارت نیرو خطوط انتقال آب خریداری می شود.


مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی همدان اشاره كرد: حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت گره از مشكلات این طرح كلان گشود و قول هایی نیز برای هدایت شركت های اقماری وزارتخانه همچون ایمیدرو به سمت جهان آباد داده شد كه امیدواریم به سرانجام برسد.
به گفته بادامی سفر وزیر صمت تاثیر بسزایی در شتاب جهان آباد داشت برای اینكه خیلی از مسائل نیازمند هماهنگی بین وزرا بود كه به خوبی این تعامل به وجود آمد.
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی همدان به آخرین وضعیت منطقه ویژه اقتصادی اشاره نمود و اظهار داشت: شبكه های آب و برق تامین شده و زیر ساخت های راه، معابر، جاده ورودی و پل ها نیز راه اندازی و در حدود ۲۰۰ هكتار از مساحت شهرك برای واگذاری به سرمایه گذاران آماده است.
وی به سرمایه گذاران اطمینان خاطر داد كه آماده سازی دیگر قطعات نیز به مرور با استقرار صنایع و تقاضاهای جدید اجرا و همگام و متناسب با پیشرفت استقرار صنایع امكانات و زیرساخت های جهان آباد نیز تكمیل می شود.
سرمایه گذارم آرزوست
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی هم منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد را عامل صنعتی شدن همدان می داند و هرچند این طرح غفلت و بی مهری های بسیاری متحمل شد اما بزودی سرمایه گذارن برای ورود به آن صف می كشند و تمام خاطره های بد را از یاد می برد.
به گفته امیر خجسته برخی موانع و تنگ نظری ها سرمایه گذاران را فراری داده اما حالا در سایه همدلی و همزبانی مسئولان در كمترین زمان مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری صادر می شود.
وی نوید از سرگیری پتروشیمی هگمتانه و آمادگی چند سرمایه گذار خارجی در جهان آباد را به مردم داد و از سرمایه داران خواست این فرصت كم نظیر را غنیمت دانسته و ساده از كنارش عبور نكنند.
همدان تشنه صنایع مادر
استاندار همدان نیز برخورداری از صنایع مادر را حق این استان دانست و اظهار داشت: در مسافرت وزیر صنعت، معدن و تجارت به همدان، استقرار یكی از صنایع مادر در منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد را خواهان شدیم كه امیدواریم خواسته ما اجابت شود.
سیدسعید شاهرخی موقعیت جهان آباد را در غرب كشور بی نظیر ذكر كرد و اضافه كرد: بااینكه همدان شهر صنعتی نیست اما صاحب چندین برند خوشنام بین المللی است كه توانسته به خوبی قدرت خودرا در تولید و تجارت نشان بدهد.
آرزوی استاندار ما را هم آرزومند كرد و حالا كه "جهان آباد" تبدیل به جهانی آباد شده و فرش قرمزش را زیر پای سرمایه گذاران پهن كرده باید منتظر بمانیم و ببینیم كدام صنایع برای آمدن به این منطقه پیشقدم شده و نخستین چراغ این خانه را روشن می كنند.منبع:

1398/09/22
15:43:41
4500
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو