مسترکار - دنیای خودرو

۱۳۶ واحد صنعتی امسال در مازندران راه اندازی شد

۱۳۶ واحد صنعتی امسال در مازندران راه اندازی شد به گزارش مستر كار مدیركل صنعت، معدن و تجارت مازندران اظهار داشت: امسال ۱۳۶ واحد تولیدی و صنعتی در این خطه شمال كشور به بهره برداری رسید.


حسینعلی قوانلو روز پنجشنبه در آیین تجلیل از صادركنندگان نمونه استان مازندران در ساری اضافه كرد: برای اجرای این پروژه های تولیدی و صنعتی حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی میزان اشتغال این پروژه ها را حدود ۲ هزار نفر بیان كرده است.
قوانلو تصریح كرد: با طرح های تولیدی و صنعتی در دست اجرا در مازندران میزان سرمایه گذاری واحدهای تولیدی و صنعتی قابل افتتاح تا آخر سال به حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال می رسد.
وی افزود: امسال ۹۵ پروژه صنعتی راكد در سطح استان مازندران با همكاری دستگاههای اجرایی و مساعدت مدیریت ارشد استان به مدار تولید برگشت.
مدیركل صمت مازندران اظهار داشت: پارسال حدود ۶۰۰ میلیارد تومان پروژه صنعتی در این استان به بهره برداری رسید.
قوانلو كاهش زمان صدور پروانه بهره برداری و جواز تاسیس را در استان به ترتیب ۴ روزه اعلام نمود و اضافه كرد: تا آخر سال جاری این زمان به یك روز در مازندران می رسد كه پیش از این زمان صدور پروانه بهره برداری و جواز تاسیس حدود ۹ و ۲۳ روز بود.
كاهش شاخص صادرات مازندران
دبیر شورای توسعه صادرات مازندران اظهار داشت: هم اكنون در سطح كشور ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ما از محل صادرات تامین می شود و این در حالیست كه این امر در مازندران كمتر از ۴ درصد است.
قوانلو اضافه كرد: استان مازندران برای رساندن میزان تولید ناخالص داخلی استان به ۱۰ درصد از محل صادرات غیر نفتی باید سالانه میزان صادرات خویش را به صورت میانگین به ۱.۳ میلیارد دلار برساند.
وی میزان تولید ناخالص داخلی كشورهای توسعه یافته را از محل صادرات حدود ۲۹ تا ۴۰ درصد اعلام نموده است.
عراق هدف اول صادراتی مازندران
رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی استان مازندران اظهار داشت: پارسال حدود ۳۷۵ میلیون دلار كالای غیر نفتی از گمركات این خطه شمال كشور به خارج صادر گردیده است كه با احتساب صادرات كالاهای مازنی كه از سایر گمركات كشور صادر شده ارزش آن بیشتر است.
عبدالله مهاجر در همایش تجلیل از صادركنندگان نمونه استان مازندران در ساری اضافه كرد: امسال ( هشت ماهه) حدود ۱۵۵ میلیون دلار كالای غیرنفتی از مازندران به خارج از كشور صادر گردیده است كه نسبت به سال پیش از لحاظ ارزشی حدود ۴۰ درصد كاهش نشان داده است.
وی تصریح كرد: این در حالیست كه از لحاظ وزنی با احتساب سیمان حدود ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی مازندران رشد داشته و با كسر سیمان صرفا یك درصد از لحاظ وزنی صادرات ما در هشت ماهه سال جاری كاهش نشان داده است.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران دلیل كاهش ارزش صادرات غیر نفتی استان را امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ناشی از تعدیل شدن قیمت كالاهای صادراتی بیان كرده است.
مهاجر اضافه كرد: امسال تعرفه تجاری كشورهای هدف صادراتی ما افزایش یافته و ما در داخل كشور برای توجیه اقتصادی صادرات غیر نفتی قیمت كالاهای ایرانی را تا حدودی تعدیل كردیم و این كار در مجموع ارزش كالاهای صادراتی را از لحاظ ارزی كاهش داده است.
وی در مورد برنامه صادرات سه میلیارد دلاری مازندران تا آخر برنامه ششم توسعه تصریح كرد: برای تحقق این امر از جانب بخش خصوصی باید مدیریت صادراتی از صفر تا ۱۰۰ در اختیار ما قرار گیرد و بعد از آن از ما این برنامه مطالبه شود.
مهاجر بدون اشاره به اختیاراتی كه دولت باید به بخش خصوصی واگذار كند از عدم واگذاری این اختیارات هم انتقاد نمود و اظهار داشت: اگر برپایه اصل سیاست های اصل ۴۴ اختیارات دولتی حوزه صادراتی به بخش خصوصی واگذار شود، قدرت مانور این بخش برای جهش صادراتی افزایش خواهد یافت.
به قول وی هم اكنون عراق و افغانستان هدف اول صادراتی استان مازندران است.
وی با اشاره به ظرفیت صادرات مازندران درحوزه كشاورزی، عدم صدور گواهینامه قرنطینه و بالا بودن تعرفه گمركی را از مشكلات صادرات محصولات كشاورزی استان به خارج بیان كرد و اظهارداشت: در شرایط فعلی به علت بروز این مشكل بخشی از صادركنندگان ترجیح می دهند كه بارشان را به صورت ریالی در اختیار دلالان قرار بدهند و این روند صادراتی هیچ گونه ارزی را نصیب كشور نخواهد كرد.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران خواستار رفع موانع صادراتی همچون زیرساختی از جانب دولتمردان شد.
منبع:

1398/09/28
15:01:06
4182
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو