مسترکار - دنیای خودرو

پای لنگ خودرو های سنگین مازندران در معاینه فنی

پای لنگ خودرو های سنگین مازندران در معاینه فنی مستر كار: تازه ترین گزارش اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران نشان میدهد كه 30 درصد از خودرو های سنگین بازگشت كننده به مراكز معاینه فنی استان امسال در اولین مرحله مردود شدند كه این میزان دو برابر سال قبل است.


بر اساس مقررات موجود تمامی ناوگان سنگین با عمر زیر ۱۰ سال بایستی هر ۶ ماه یك دفعه و با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یك دفعه نسبت به دریافت برگه معاینه فنی خودرو اقدام نمایند. همین طور تنها ناوگان سنگین با عمر زیر یك سال از دریافت معاینه فنی معاف هستند.
به طور كلی برمبنای فرم های موجود هر خودروی سنگین باید حدود ۷۰ تست سلامت را پست سر بگذارد تا بتواند معاینه فنی دریافت كند.
معاینه فنی خودرو های سنگین دارای دو بخش كنترل عیوب ظاهری شامل قسمت هایی مانند وضعیت دود خروجی، شیشه ها، برف پاك كن، شیشه شور، كمربنـد ایمنی، بوق، تغییر شكل بدنه، وضعیت صدای اگزوز، وضعیت لاستیك ها، وضعیت چراغ ها از بلور گرفته تا چراغ پـلاك و وضعیت متعلقات اضافی و تجهیزات ایمنی است كه به صورت چشمی توسط كارشناس فنـی مركـز انجـام مـی شود و بخش دیگر آن هم مربوط به آزمون های مكانیزه است كه با استفاده از تجهیزات و ادوات ویژه آزمون صورت می گیرد كه از سنجش آلایندگی خروجی از اگزوز خودرو تا آزمون ترمـز جلـو و عقـب و بازدید از قسمت های تحتانی مانند شیلنگ های ترمز و لوله های سوخت رسانی را شامل می شود.
مسئولان راهداری مازندران علت افزایش مردودی خودرو های سنگین بازگشت كننده به مراكز معاینه فنی در اولین مرحله را تشدید نظارت ها و دقت بیشتر این مراكز امسال عنوان می كنند.
آنها می گویند كه با هدف كاهش سوانح رانندگی و آلودگی در مازندران و برای جلوگیری از تكرار مشكلات ناشی از آلودگی هوا نظارت بیشتری بر مراكز معاینه نفی اعمال می كنند و در این میان خودرو های سنگین كه بیشترین آلودگی را به سبب دیزلی بودنشان و استفاده از سوخت نفت و گاز دارند، بیشتر از سایر خودرو ها در زیر ذره بین نظارت ها همچون معاینه قرار دارند و این برنامه نیز باید برای این خودرو ها حداقل بین دو تا چهار بار در سال تكرار شود تا كیفیت سنجی درستی نسبت به وضعیتشان صورت گیرد.
به اعتقاد این مسئولان، روزآمد بودن معاینه فنی خودرو ها كه روزانه ۵۰۰ هزار ریال است، سبب شده تا رانندگان خودرو ها به خودرو های سنگین كه بیشتر در معرض دید پلیس برای بیشتر از سایر خودرو ها برای این كار اقدام نمایند.
۱۳ درصد تردد جاده های مازندران در تملك خودرو های سنگین
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: الان بطور میانگین بین ۱۰ تا ۱۳ درصد از تردد در سطح جاده های این استان مازندران را خودرو های سنگین در اختیار دارند و طبق قانون نیز دریافت معاینه فنی برای این خودرو ها الزامی است.
عباسعلی نجفی اضافه كرد: برای خودرو های عمومی همچون اتوبوس نیز دریافت معاینه فنی طبق ضوابط انجام می شود و این كار نیز در امتداد جلوگیری از آلودگی و كاهش سوانح رانندگی انجام می شود و نظارت نیز به صورت آنلاین بر این خودرو ها صورت می گیرد.
وی افزود: در این استان حدود ۱۴ هزار خودرو های سنگین (كامیون) تردد دارند كه باید در فرصت زمانی پیش بینی نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام نمایند.
معاینه فنی حدود ۵۰ هزار دستگاه خودروی سنگین
سرپرست اداره ایمنی و ترافیك اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران هم اظهار داشت: تمام مراكز معاینه فنی خودرو های سنگین برای تست مستمر كامیون ها از طرف اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نظارت می شوند.
ناهید شهرامی نیا اضافه كرد: در ۹ ماهه سال جاری بیشتر از ۴۹ هزار خودروی سنگین در استان مازندران برای معاینه فنی بازگشت كردند كه پیش بینی می شود بعضی از این خودرو ها كه عمر بیشتر از ۱۰ سال داشتند حدود سه بار در این مدت مراجعه نموده باشند.
به گفته وی میزان بازگشت كامیون ها برای معاینه فنی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد بیشتر شد.
سرپرست اداره ایمنی و ترافیك اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران اظهار داشت: امسال ۳۰ درصد از خودرو های سنگین كه برای پنج مركز معاینه فنی در سطح استان بازگشت كردند، به سبب نداشتن یكی از شرایط رد شدند.
شهرامی نیا اظهارداشت: رد خودرو های سنگین در مراكز معاینه فنی سطح استان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد بیشتر شد كه نشانگر اثر بخشی تشدید نظارت به خصوص آنلاین شدن معاینه های فنی در این مراكز است.
به گفته وی علاوه سامانه مراكز معاینه فنی استان نیز از طرف اداره ایمنی و ترافیك راهداری پایش می شود و در صورت تخلف با متخلفان برخورد می شود كه بسته شدن این مراكز یكی از این جرایم سخت گیرانه است.
وی صدور معاینه فنی را مربوط به مسایل فنی و ایمنی در خودرو های سنگین دانشت كه شامل كیفیت آج لاستیك ها، وضعیت چرخ، شیشه ها و آینه، چراغ كمربند ایمنی، اعتبار شارژ كپسول اطفاء حریق، جعبه كمك های اولیه، وضعیت باك، درب، سیستم ترمز خودرو، وضعیت اگزوز و میزان آلایندگی، وضعیت جلوبندی و فرمان، كیلومتر شمار و سایر موارد فنی است.
شهرامی نیا به رانندگان خودرو های سنگین سفارش كرد تا قبل از اختتام اعتبارنامه معاینه فنی خودرو های خود به مراكز معاینه فنی بازگشت كنند تا از جریمه نقدی روزانه ۵۰۰ هزار ریال معاف شوند.
براساس نرخنامه سال ۹۸ تعرفه صدور معاینه فنی برای خودرو های سنگین ۵۷۰ هزارریال است.
در ۹ ماهه سال جاری حدود ۴۰۰ میلیون تردد در سطح جاده های مازندران انجام شد كه بیشتر از ۱۱ درصد از این تردد ها مربوط به خودرو های سنگین بود.
،منبع:

1398/10/18
18:52:36
4651
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمون , آنلاین , پلیس , ترافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو