مسترکار - دنیای خودرو
طبق اعلام گمرك

صادرات ایران به روسیه 41 درصد بیشتر شد

صادرات ایران به روسیه 41 درصد بیشتر شد به گزارش مستر كار صادرات ایران به كشورهای اوراسیا طی ۹ ماه سال جاری با ۷۲ درصد افزایش به ۷۸۳ میلیون دلار رسیده است كه در این میان بیشترین حجم تجارت خارجی كشور با مجموعه كشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است؛ بطوریكه صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار و میزان واردات از این كشور ۸۶۴ میلیون دلار است كه ارزش صادرات ۴۱ درصد بیشتر شده اما واردات هفت درصد كاهش یافته است.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، سید روح الله لطیفی - سخنگوی گمرك - اظهار داشت: میزان صادرات كشور طی ۹ ماهه سال جاری به پنج كشور ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و روسیه در مجموع دو میلیون و ۵۱۹ هزار تن و به ارزش ۷۸۳ میلیون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال پیش از افزایش ۱۱۶ درصدی در وزن و افزایش ۷۲ در صدی در ارزش برخوردار می باشد. همینطور میزان واردات ایران از كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی این مدت بالغ بر دو میلیون و ۲۷۴ هزار تن به ارزش ۹۹۱ میلیون دلار بوده است كه این میزان هم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۴۷ درصد افزایش در وزن و حدود هفت درصد كاهش در ارزش را نشان داده است.
وی ادامه داد: درآبان سال جاری ایران تفاهم نامه ای در مورد تجارت و اعمال تخفیفات ترجیحی در مورد برخی كالاهای وارداتی و صادراتی به كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا كرده و تفاهم نامه مذكور از تاریخ پنجم آبان ماه اجرایی شده است.
لطیفی درباره سهم كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در تجارت با كشورمان اظهار نمود: صادرات ایران به كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، طی ۹ ماهه سال جاری حدود ۲.۴۲ درصد از وزنی و ۲.۴۶ درصد از ارزش كل صادرات غیر نفتی كشور را به خود مختص كرده است.
طبق اعلام گمرك، واردات ایران از كشورهای فوق سهمی در حدود ۹.۱ درصد از وزنی و ۳.۱ درصد از نظر ارزش كل واردات كشور را به خود اختصاص می دهد. همینطور متوسط ارزش كالاهای وارداتی از كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا طی ۹ ماهه سالجاری به ۴۳۶ دلار در هر تن رسیده است.
سخنگوی گمرك ضمن اشاره به میزان كلی تجارت با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: بیشترین حجم تجارت خارجی كشور با مجموعه كشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است؛ بطوریكه مجموع صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار و میزان واردات از این كشور ۸۶۴ میلیون دلار است كه ارزش صادرات ۴۱ درصد افزایش را نشان داده است اما ارزش واردات از روسیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد كاهش دارد.
به قول وی، بیشترین حجم افزایش تجارت خارجی در میان كشورهای اوراسیا امسال با كشور ارمنستان بوده است كه میزان واردات كشور از ارمنستان حدود ۴۹ درصد افزایش یافته و به ۳۱ میلیون دلار رسیده است. همینطور صادرات ایران به ارمنستان هم با رشد ۱۶۹درصدی به ۳۴۳ میلیون دلار رسیده است كه به نسبت این مدت زمانی رشد قابل توجهی را نشان داده است.1398/10/28
14:36:28
4475
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو