مسترکار - دنیای خودرو

۱۰۰ شركت برتر كشور معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند

۱۰۰ شركت برتر كشور معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند به گزارش مستر كار ۱۰۰ شركت برتر كشور امروز (یكشنبه) در جریان بیست و دومین همایش شركت های برتر ایران، برپایه شاخص اصلی میزان فروش شركت ها و ۳۲ شاخص دیگر معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.


در این مراسم كه از بامداد امروز در محل مركز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شركت پالایش نفت اصفهان، شركت پالایش نفت بندرعباس، هلدینگ بانك ملت و هلدینگ فولاد مباركه اصفهان به ترتیب پنج شركت برتر كشور شناخته شدند.
انتخاب شركت های برتر از جانب سازمان مدیریت صنعتی بدین سان بود كه ابتدا ۵۰۰ شركت برتر كشور برپایه میزان فروش به پنج دسته ۱۰۰ تایی تقسیم و شركت های هر دسته برپایه ۳۲ شاخص دیگر با هم مقایسه و رتبه بندی شدند.
شاخص های رتبه بندی، شاخصهای كمّی (مقداری) بوده و مقادیر آنها از صورت های مالی حسابرسی و تایید شده شركت ها استخراج شد.
فروش
برپایه این گزارش، شركت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، بانك ملت و فولاد مباركه اصفهان بعنوان برترین شركت ها از نظر بالاترین رتبه فروش شناخته شدند.
خلق ارزش افزوده
صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مباركه اصفهان، بانك ملت، مخابرات ایران و سرمایه گذاری غدیر، پنج شركت برتر ایرانی از نظر خلق بالاترین ارزش افزوده شدند.
ارزش دارایی
از نظر بیشترین ارزش دارایی، بانك ملت، بانك صادرات ایران، بانك تجارت، بانك كشاورزی و سرمایه گذاری پارس آریان در رتبه های نخست تا پنجم قرار گرفتند.
اشتغال زایی
از نظر اشتغال زایی، عنوان برترین شركت ایرانی به سرمایه گذاری پارس آریان با ۵۳ هزار و ۷۹۱ نفر رسید و بعد از آن ایران خودرو با ۵۱ هزار و ۸۴۵ نفر، سایپا با ۳۵ هزار ۶۱۶ نفر، بانك صادرات ایران با ۲۷ هزار و ۵۴۲ نفر و بانك ملت با ۲۷ هزار و ۳۱۱ نفر قرار گرفتند.
سودآوری
در این رتبه بندی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس حائز رتبه نخست شركت های ایرانی از نظر بیشترین سودآوری شد و بعد از آن فولاد مباركه اصفهان، بانك ملت، سرمایه گذاری غدیر و پالایش نفت اصفهان قرار گرفتند.
صادرات
صنایع پتروشیمی خلیج فارس با صادرات ۲.۶۸ میلیارد دلاری در رتبه نخست برترین شركت های ایرانی ایستاد.
پس از آن، شركت های پالایش نفت بندرعباس با ۱.۱۳ میلیارد دلار، سرمایه گذاری غدیر با ۱.۱۱ میلیارد دلار، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با ۹۶۳ میلیون دلار و پتروشیمی زاگرس با ۹۸۴ میلیون دلار در مكان های دوم تا پنجم قرار گرفتند.
ارزش بازار
رتبه نخست بالاترین ارزش بازار به فولاد مباركه اصفهان با ارزش ۴۵۶ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال رسید و بعد از آن صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بانك تجارت، شركت ملی صنایع مس ایران و پتروشیمی مارون قرار گرفتند.
پراكندگی استانی ۵۰۰ شركت برتر
برپایه این گزارش، سهم استان تهران از نظر تعداد شركت های برتر یاد شده (با حذف بانك ها و شركت های بیمه ای از آمار) ۵۰.۳ درصد است و از این نظر در رتبه نخست قرار دارد.
پس از تهران، استان های اصفهان با ۷.۴ درصد، هرمزگان با ۴.۴ درصد، قزوین با ۳.۴ درصد و خراسان رضوی با ۳.۲ درصد قرار دارند.
این گزارش می افزاید: ۱۰۰ شركت نخست یاد شده حدود ۸۸.۸ درصد از مجموع فروش ۵۰۰ شركت برتر كشور را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش مستر كار به نقل از ایرنا، سازمان مدیریت صنعتی همه ساله مبادرت به رتبه بندی شركت های برتر ایران می كند. این رتبه بندی كه ۵۰۰ شركت بزرگ و اثرگذار در اقتصاد كشور را معرفی می كند با هدف شناسایی جایگاه بنگاه های اقتصادی و گروه های صنعتی (رشته های مختلف كسب و كار)، گسترش رقابت بین بنگاه های اقتصادی و كمك به سیاست گذاران اقتصادی كشور انجام می شود.


1398/10/29
23:56:34
4648
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو