مسترکار - دنیای خودرو
وزیر صنعت:

نهضت ساخت داخل، بستر اشتغال جوانان

نهضت ساخت داخل، بستر اشتغال جوانان به گزارش مستر كار وزیر صنعت، معدن وتجارت اظهار داشت: مهمترین مشخصه ساخت داخل، ایجاد اشتغال برای جوانان است كه امروز بعنوان معضل اصلی كشور به حساب می آید.


به گزارش شبكه اطلاع رسانی وزارتخانه یاد شده، رضا رحمانی در میز تخصصی تعمیق ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی اضافه كرد: ساخت داخل مقوله و مفهومی است كه آثار و بركات فراوانی برای آینده كشور دارد كه نزدیكترین و ملموس ترین اثر آن ایجاد اشتغال برای جوانان این مرز و بوم است.

رحمانی خاطرنشان كرد: ساخت داخل در رونق صنعت، رونق دانشگاه و مراكز علمی كشور، خودكفایی، قطع وابستگی، پیشگیری از خروج ارز و حتی خیلی از متغیرهای كلان اقتصادی و توسعه ای كشور تأثیر بسزایی دارد.

وی افزود: امروز محور كار در این وزارتخانه و به تعبیری در همه دستگاه های در رابطه با بخش تولید كشور با ساخت داخل است و همه اقدامات و تصمیمات باید متناسب با این مهم پیش رود.

رحمانی اظهار داشت: امروز به این باور رسیده ایم كه همگی ما باید حامی تولیدكنندگان باشیم و این نگرش به یك فرهنگ عمومی در سطح جامعه و در تفكر هر یك از عوامل موثر در امور در رابطه با حوزه تولید تبدیل گردد.

وی ادامه داد: همه باید به این باور و احساس برسند كه چاره نجات كشور و اشتغال آفرینی رونق تولید است؛ چونكه تولید یك بخش مولد است و سایر بخش ها شامل خدمات هم باید بر روی آن بنا شده و مورد حمایت قرار گیرند.

به قول رحمانی، حالا در شرایط خاص كشور و با تدابیر اتخاذ شده، در قیمت و كیفیت انواع محصولات تولیدی كشور، به واقع و در عمل ارتقا یافته ایم و بخش های مختلف صنعتی كشور به خوبی تقویت شده اند.

وی افزود: انجام بموقع تعهدات و پایبندی به زمان قراردادهای مربوط به همكاریهای صنعتی باید در دستور كار ویژه قرار بگیرد و به تعبیری از اینكه این مشكل به آفتی در توسعه همكاری ها تبدیل گشته است باید از بین رفته و به حداقل ممكن تنزل یابد.

رحمانی با اشاره به برخی سخت گیری های غیر ضروری در روند شناسایی نمونه های داخلی در واردات كالاهای مشابه خارجی، تصریح كرد: وزارت صنعت پرچمداری ساخت داخل را بر عهده گرفته است.

وی پیرامون سامانه توانیران و اینكه سامانه جدیدی است كه برای پشتیبانی از ساخت داخل ایجاد شده، اظهار داشت: لازم است همه اقلام ساخت داخل شده در این سامانه بارگذاری شود و دفاتر مربوطه ملزم اند از این سامانه استعلام كنند در مقابل مركز ساخت داخل وزارتخانه موظف است سامانه را به صورت منظم بروز نماید.

رحمانی تصریح كرد: هر كجا كه ظرفیت و زمینه ساخت داخل كالایی وجود دارد، اما شاهد واردات مشابه خارجی هستیم؛ آنجا باید با جدیت وارد شد و سخت گیری را حتی با اعمال ممنوعیت دنبال كرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: امروز در فرآیند تایید ساخت داخل هر نوع كالا، نباید شرایط بگونه ای باشد كه در كارها كندی ایجاد كند و البته مركز ساخت داخل بعنوان یك وظیفه محوری باید به این مهم ورود كرده و به كارها سرعت ببخشد.

رحمانی اظهار داشت: حالا قانون ساخت داخل موجود است و علاوه بر ظرفیت های این قانون، با عنایت به تاكیدات رهبری انتظار می رود كه همه بخش ها و دستگاه های مرتبط پای كار بیایند و روند كارها را به سمت حل مشكلات و تسهیل امور سوق دهند.

وی ادامه داد: كشور در شرایط جنگ اقتصادی می باشد و لزوم دارد كه همه دستگاه ها، ظرفیت های قانونی خویش را برای حل مشكلات به كار ببندند و با عنایت به امكانات، ظرفیتها و مزیت های بالقوه كشور، ما می توانیم با اراده جدی مشكلات را حل نماییم و امروز در سایه همین اراده و خواست مشترك است كه میز تخصصی تعمیق ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی برگزار می گردد.
رحمانی افزود: قانون ساخت داخل باید به همه صنعتگران، انجمن ها و تشكل ها و بخش های مرتبط معرفی شود تا زمینه بهره برداری حداكثری از ظرفیت های آن بیشتر از این فراهم گردد.

وی خاطرنشان كرد: در صنعت پتروشیمی تكمیل حلقه های زنجیره تولید باید در اولویت قرار بگیرد، البته این تجربه در صنایع مختلف شامل لاستیك، پارچه و... در دستور كار قرار گرفته و موفقیت های خوبی هم حاصل شده است.

در این مراسم ۱۳ قرارداد بین طرف سفارش دهنده و شركتهای تولیدكننده به ارزش ۵۰ میلیون یورو به امضا رسید.منبع:

1398/11/30
15:23:48
3924
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو