مسترکار - دنیای خودرو
معاون وزیر صنعت به مستر كار خبر داد:

انجام ۵۰ هزار كیلومتر مربع اكتشاف ذخایر معدنی

انجام ۵۰ هزار كیلومتر مربع اكتشاف ذخایر معدنی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امسال در 6 ماهه نخست 50 هزار كیلومتر مربع اكتشاف ذخایر معدنی (شناسایی، پی جویی، اكتشاف عمومی و تفصیلی) انجام شد كه این رقم تاپایان سال به 100 هزار كیلومتر مربع خواهد رسید.


« علیرضا شهیدی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اشاره کرد: بر طبق برنامه دستیابی به هدف ۱۱۵ هزار کیلومتر مربع اکتشاف ذخایر معدنی برای امسال پیش بینی شده که با مشارکت بخش خصوصی و منابع عمومی دولت تا پیش از اختتام دولت دوازدهم محقق خواهد شد.
وی اشاره کرد: شیوع بیماری کرونا در سطح کشور در نیمه نخست امسال کندی ها و کاستی هایی را بدنبال داشته و با تلاش کارشناسان سازمان این مرحله سخت را پشت سر گذاشته و اختلالی در ماموریت های فنی در حوزه کشف ذخایر معدنی و مطالعات زمین شناسی وارد نشد.
تحقق ۶۴ درصدی برنامه نقشه زمین شناسی کاربردی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: تهیه نقشه زمین شناسی کاربردی در مقیاس های مختلف ( خشکی و دریا) در ۶ ماهه ابتدایی ۹۹ بیش از ۳۰ ورقه نقشه - گزارش بود که نزدیک به ۶۴ درصد هدف کمی برنامه که ۴۷ ورقه نقشه - گزارش پیش بینی شده، تحقق یافت.
وی پیرامون شیوه جدید اجرای اکتشافات ژئوفیزیک هوایی با تامین منابع مالی ازسوی بخش خصوصی در چارچوب تفاهم نامه های چندجانبه در استان های معدنی بعنوان دیگر برنامه های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تا پیش از اختتام دولت دوازدهم نام برد.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اضافه کرد: این سازمان با بهره گیری از فناوریهای روز دنیا و تجربه بومی سازی شده، تحول فزاینده ای را از لحاظ نرخ اکتشاف و شناسایی ذخایر جدید معدنی و رسیدن به رکورد جدید در دولت دوازدهم پیش بینی کرده است.
۶ ماهه ۹۹ دستیابی به دو سوم برنامه نقشه های مخاطرات
وی پیرامون عملکرد سازمان یاد شده در زمینه تهیه نقشه های مهندسی و مخاطرات زمین شناختی و زیست محیطی ( زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم و..) اشاره کرد: هدف کمی پیش بینی شده برای امسال دستیابی به ۳۰ گزارش - ورقه نقشه است، در ۶ ماهه ابتدایی ۹۹ بیش از ۲۲ گزارش - ورقه نقشه به میزان نزدیک به ۷۵ درصد هدف برنامه محقق شد.
به گفته شهیدی، پارسال، در حوزه تهیه نقشه های مهندسی و مخاطرات زمین شناسی مانند زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم و دریایی نیز ۳۵ ورقه نقشه تهیه شد که تعداد نقشه های زمین شناسی کاربردی تهیه شده بیش از ۴۷ ورقه نقشه می شود که هدف تعیین شده را محقق ساخت.
انجام ۲۲ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن یادآوری میزان برداشت های ژئوفیزیک هوایی که برای سال قبل هدف گذاری شده بود به میزان ۳۰ هزار کیلومتر خطی، اظهار داشت: با انجام ۳۵ هزار کیلومتر خطی از برنامه هدف گذاری شده نیز فراتر اجرا شد.
وی افزود: امسال اکتشاف به روش ژئوفیزیک هوایی (برداشت، پردازش، تعبیر و تفسیر، مدلسازی و معرفی مناطق امید بخش) هدف ۳۵ هزار کیلومتر خطی تعریف شده که در نیمه نخست امسال نزدیک به ۶۳ درصد و به میزان ۲۲ هزار کیلومتر خطی تحقق یافت.
دستیابی به هدف بیش از ۷۰ درصد آنالیز مواد معدنی
شهیدی با بیان خبر اجرای پروژه های نوسازی و تجهیز آزمایشگاه های علوم زمین کشور بعنوان یکی از زیربناهای مهم در سرعت بخشی به پروژه های اکتشافی اظهار داشت: همچون نکات قابل ذکر، افزایش بازدهی در حوزه آنالیز مواد معدنی و آزمایشگاه های علوم زمین است که با نوسازی و تجهیز این آزمایشگاه ها از شروع سال ۹۹ تا اختتام شهریور، آنالیز موادمعدنی با رشد بیش از ۷۰ درصدی روبرو شده که این تحول، سرعت اکتشاف را در مرحله شناسایی و پی جویی تا حد قابل قبولی بالا برده است.
وی تصریح کرد: نمونه های آنالیز شده زمین شناسی و اکتشافی برای امسال رقم ۲۸ هزار نمونه آنالیز تعریف شده که در نیمه نخست ۲۰ هزار نمونه آنالیز شد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی مسوول انجام بررسیهای زمین شناسی و معدنی در سراسر کشور، جمع آوری نتایج کارهای انجام شده دراین زمینه، ایجاد هماهنگ، تهیه، تکمیل و انتشار نقشه های زمین شناسی ایران است.
حالا وظایف اکتشافی درسطح کشور برعهده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران است و این سازمان مسوول مطالعات زمین شناسی کشور، و ارزیابی اکتشافی منابع معدنی بجز هیدروکربورها است.
گروه های مختلف سازمان مانند، چینه شناسی، سنگ شناسی، رسوب شناسی، زمین شناسی دریایی، فسیل شناسی، زمین ساخت، لرزه زمین ساخت، اکتشاف، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، ژئومتیکس و آزمایشگاههای مختلف را به انجام می رسانند.


1399/08/11
14:05:35
1281
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمایش , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو