مسترکار - دنیای خودرو
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:

كمبود تكنولوژی روز در بخش معدن از علل خام فروشی است

كمبود تكنولوژی روز در بخش معدن از علل خام فروشی است رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار داشت: امروز یکی از علل خام فروشی در بخش معدن ناشی از کمبود تکنولوژی روز است، در حالیکه بخش معدن در شرایط تشدید تحریم ها می تواند نقش کلیدی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «تقی نبئی» روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری شرکت دانش بنیان بنیاد برکت ( ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اضافه کرد: حالا ۴۱ هزار نفر عضو متخصص سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ۳۱ استان منطبق با ذخایر معدنی پراکندگی دارند.
وی اضافه کرد: بخش معدن علاوه بر ایجاد اشتغالزایی مورد نیاز در محرومیت زدایی در سطح کشور می تواند نقش موثری داشته باشد و الان موانع ایجادی برای فروش نفت، فرصت ارتقای جایگاه معدن در اقتصاد کشور را فراهم ساخته است.
ایران حالا دارای حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده است که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.
براساس آمارهای رسمی انتشار یافته، سهم بخش معدن وصنایع معدنی از صادرات غیرنفتی نزدیک به ۲۰ درصد پارسال بود و وزارت صنعت، معدن وتجارت وعده داده، سال جاری این میزان به ۲۵ درصد برسد.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران افزود: امروز شرکتهای دانش بنیان برای رشد بخش معدن وارد عمل شده اند و شرکت دانش بنیان زیر مجموعه بنیاد برکت در چارچوب تزریق دانش به بخش معدن، زمینه رشد آنرا فراهم سازد.
ایران حالا نزدیک به پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال دارد که سالیانه به طور متوسط ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد معدنی از آنها استخراج می شود که سهم مصالح ساختمانی ۶۰ تا ۶۵ درصد برآورد شده است.
براساس این گزارش، «سعید عشیری» مدیرعامل شرکت دانش بنیان معنا (وابسته به بنیاد برکت - ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در این مراسم اظهار داشت: سال جاری با تمرکز در حوزه اکتشاف با استفاده از فناوری نوین، برنامه ریزی لازم برای فرآوری مواد معدنی به عمل آمده و در سالهای ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ دستاورد این بخش عرضه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری مشترک در بخش معدن، قابل توسعه است و طرح های توسعه فناوری از محورهایی است که در این ارتباط موضوعیت دارد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، ایران با اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی از لحاظ تنوع دهمین کشور جهان به حساب می آید و از نظر ذخایر شناسایی شده در رده پانزدهم قرار گرفته است.
منبع:

1399/09/17
09:18:14
1046
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو