مسترکار - دنیای خودرو
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران:

تجارت آزاد بین ایران و سوریه غیرفعال است

تجارت آزاد بین ایران و سوریه غیرفعال است مستر کار: رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اعلان اینکه هم اکنون تجارت آزاد بین ایران و سوریه غیرفعال است، ابراز امیدواری کرد که تا چند ماه آتی تجارت آزاد ایران با سوریه فعال شود.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، علیرضا پیمان پاک با اعلان اینکه هم اکنون تجارت آزاد بین ایران و سوریه غیرفعال است، اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت ایران طی هشت ماه گذشته با همکاری دستگاه های مختلف درصدد احیا و فعال سازی تجارت آزاد بین ایران و سوریه است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ابراز امیدواری کرد که تا چند ماه آتی تجارت آزاد ایران با سوریه فعال شود.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که گام اول در بحث توسعه تجارت «توسعه بازار» است، اضافه کرد: توسعه بازار در قالب رویدادهای مختلف شامل برگزاری نمایشگاه ها، اعزام هیئت های تجاری و بسیاری موارد دیگر است. زمانی که تجار دو کشور با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند به جهت اینکه این ارتباط تجاری پایدار و مستمر باشد و همین طور بتوان با رقبا در سطح بازارهای جهانی رقابت کرد نیازمند یکسری الزامات است.
معاون وزیر صمت با تأکید بر این که یکی از با اهمیت ترین الزامات بحث امتیازات تعرفه ای است، عنوان کرد: در بازار کشورهای مختلف صدها برند و بنگاه های اقتصادی درحال فعالیت هستند.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بازار در دنیای امروز اغلب رقابتی است. در این حوزه رقابت کشورهایی موفق هستند که بتوانند در رابطه با کشورهای هدف از مزایایی تعرفه ای و کاهش تعرفه ها بهره گیرند.
وی اضافه کرد: استفاده از تعرفه های ترجیحی و تجارت آزاد با کشورهای مختلف فرصت ذی قیمتی به کشورها می دهد که باید از این فرصت به نحو احسن استفاده نمود.
پیمان پاک اظهار داشت: اگر جمهوری اسلامی ایران به تجارت جهانی ملحق و تعرفه ها در تمامی کد کالاها صفر شود این شاید در قسمتی از حوزه ها مثل رشته ها، و صنایع و کالاهای که دولت برنامه پشتیبانی از ساخت داخل دارد برای کشور چالش بوجود آورد.
وی عنوان کرد: اما وقتی کشور وارد تجارت های آزاد و تعرفه های ترجیحی منطقه ای و دو جانبه می شود؛ برمبنای کشورهای دارای اقتصاد مکمل می توان این پیمان ها را دنبال و از امتیازات بین المللی استفاده و بازارهای منطقه ای خودرا شناسایی کند مسئله ای که شاید تا قبل از این خیلی مورد توجه نبود.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: ایران در بحث تجارت آزاد فقط یک تجارت آزاد با سوریه دارد که متأسفانه آن هم غیرفعال است.
وی تصریح کرد: ناگفته نماند جمهوری اسلامی ایران در بحث تجارت ترجیحی و آزاد کارهای گسترده ای با کشورهای دارای اقتصاد مکمل آغاز نموده است.


منبع:

1401/11/11
10:01:16
235
5.0 از 5
تگهای خبر: دستگاه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو