مسترکار - دنیای خودرو
با تلاش محققان داخلی؛

امكان اندازه گیری طیف نوری در ناحیه فرابنفش و مرئی فراهم گردید

امكان اندازه گیری طیف نوری در ناحیه فرابنفش و مرئی فراهم گردید مستر كار: از جانب محققان كشور دستگاه اسپكتروفتومتر ارائه شد كه دارای قابلیت طیف گیری همزمان در ناحیه فرابنفش– مرئی است.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، یكی از شركت های دانش بنیان كشور موفق به ساخت اولین دستگاه اسپكتروفتومتر شده و می تواند طیف نوری در ناحیه فرابنفش را به صورت همزمان اندازه گیری نماید.

نادر شكوفی، مجری طرح با اشاره به جزئیات این دستگاه، توضیح داد: اسپكتروفوتومتر با آشكارساز آرایه ای می تواند ناحیه مرئی ـ فرابنفش طیف الكترومغناطیس را در كمتر از ثانیه به صورت همزمان طیف گیری كند.

شكوفی با اشاره به كاربردهای این دستگاه اظهار داشت: اسپكتروفوتومتر آشكارساز دستگاهی است كه برای آنالیز مواد مختلفی همچون نفتی، نانو مواد، دارویی، مواد بیولوژیكی و معدنی كاربرد دارد.

این محقق با اشاره به اینكه این دستگاه برای آنالیز تركیبات مختلف شیمیایی كار برد دارد، اظهار نمود: از حوزه های كاربردی این دستگاه ها می توان در صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و فلزی، محیط زیست همینطور آب و فاضلاب و دارویی اشاره نمود.

وی در مورد نحوه كار طیف سنج توضیح داد: این دستگاه یك منبع تابش نور دارد كه نمونه ماده در مقابل آن قرار می گیرد. هركدام از این مواد بر مبنای تركیبات شیمیایی خود تعدادی از طول موج ها را جذب كرده و تعدادی را از خود عبور می دهند كه پرتوهای رد شده از ماده وارد بخش جداسازی طول موج های نور می شوند.

شكوفی با اشاره به اینكه این دستگاه هم اكنون در بخش های آموزشی دانشگاه ها و آموزش وپرورش مورد استفاده است، اظهار داشت: این دستگاه هم اكنون در بخش های دانشگاه های كشور و صنایع مختلف و آموزش و پرورش مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته وی این دستگاه طیف نوری، محدوده 200 تا 800 نانومتر را در كمتر از ثانیه و به صورت همزمان ثبت می كند.
1397/04/30
20:34:18
4441
5.0 از 5
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو