مسترکار - دنیای خودرو
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

یخچال خانه ها را به انبار كالای اساسی تبدیل نكنیم، واگذاری دو خودروساز بزرگ مطرح است

یخچال خانه ها را به انبار كالای اساسی تبدیل نكنیم، واگذاری دو خودروساز بزرگ مطرح است مستر كار: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان و تولیدكنندگان اظهار داشت: باید از القای یأس و ناامیدی كه موجب تشدید تقاضای كاذب بازار می شود اجتناب كرد چونكه افزایش تقاضا به معنای افزایش واردات و افزایش خروج ارز است كه این سم دوران تحریم است بدین سبب نباید یخچال خانه ها را تبدیل به انبار كالاهای اساسی مردم نماییم.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، عباس تابش ۱۶ تیرماه در آئین بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در شهركرد، با تاكید به قرار داشتن كشور در جنگ اقتصادی، اظهار نمود: شرایط اقتصادی امروز در كشور عادی نیست و به سبب تحریم های ناعادلانه شاهد كاسته شدن سطح صادرات، میزان ارز و مشكلات دیگر در حوزه اقتصاد هستیم.

وی با اشاره به اینكه برای رهایی از این تحریم ها یا باید ذلت را بپذیریم و یا ایستادگی نماییم، اظهار داشت: در صورت بله گفتن به زیاده خواهی های دشمن چیزی دستگیر كشور نخواهد شد و امروز همگان استقلال و حریت را پذیرفته ایم و باید در این خصوص تاوان هایی نیز بپردازیم اما دستاورد بزرگی هم وجود دارد كه همانا كاستن از میزان وابستگی به صادرات نفت می باشد كه بسیار مهم می باشد.

تابش با اشاره به آمار كالاهای اساسی موجود در بنادر كشور، اشاره كرد: امروز در بندر امام (ره) ظرفیت ذخیره ۳ میلیون تن كالای اساسی وجود دارد حال آنكه میزان ذخیره كالا و نیز كالاهای موجود در كشتی های در حال تخلیه و یا در نوبت تخلیه بیشتر از ۴ میلیون و ۶۰۰ تن است كه این به معنای وجود یك و نیم برابری كالای اساسی در ذخیره گاه های این بندر است.

تابش با اشاره به اینكه ریسك و هزینه های انتقال ارز بطور قطع بالاست، اضافه كرد: این هزینه ها در تغییرات قیمت در بازار لحاظ می شود بدین سبب نباید از این مساله گلایه داشت و تولید نیز از این امر متأثر نیست و نباید هم باشد چونكه هدف تولید سوددهی است و طبیعتاً باید اقتصادمند باشد.

وی با اشاره به اینكه به سبب تحریم، مشكلات فراوانی در بخش صنعت و معدن وجود دارد، تاكید كرد: با این وجود نباید در بیان مشكلات اغراق كرد و آنها را غلیظ و لاینحل جلوه داد بلكه باید تاوان را پذیرفت و در جهت كاستن مشكلات تدبیری اندیشید و تلاش به خرج داد.

تابش با اشاره به اینكه كارهای خوبی در وزارت صنعت و معدن برای كاستن مشكلات اجرایی شده، بیان كرد: یكی از اقدامات مثبت و مؤثر در این خصوص، تفویض اختیارات ثبت سفارش شركت ها به استان ها بود كه با همت این دولت عملیاتی شده و از بار خیلی از مشكلات كاسته است.

وی با تاكید بر اینكه امروز كشور در شرایط تحریم و غیرعادی اقتصادی قرار دارد، اظهار داشت: امروز كشور در تأمین ارز گرفتار مشكلات فراوانی است و باید در جهت كاستن بار این مشكل به گسترش بخش خصوصی، ایجاد فضای كسب و كار، كمك و تفویض اختیار به بازار تلاش صورت بگیرد.

رئیس سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان و تولیدكنندگان با اشاره به اینكه در چرخه تولید باید علاوه بر كمیت به كیفیت نیز بها داد، اظهار داشت: پشتیبانی از حقوق تولید كننده و مصرف كننده منفك از هم نیست و به هم پیوسته است چونكه اگر از تولید كننده حمایت خوبی صورت بگیرد كالای كافی و با كیفیت در اختیار مصرف كننده قرار می گیرد كه همین امر، به معنای تأمین حقوق مصرف كننده است.

وی با اشاره به افزایش تولید خودرو در زمستان گذشته به دنبال افزایش تقاضا، بیان كرد: این افزایش تولید در شرایط تحریم صورت گرفت و در امتداد پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان بود چونكه نخستین حق مصرف كننده تأمین كالا برای اوست.

تابش درباب اقدامات وزارت صنعت برای خروج از شرایط موجود در صنعت خودرو، اظهار داشت: در این خصوص بحث واگذاری شركت های غیر مولد دو خودرو ساز بزرگ مطرح است، ضمن اینكه تلاش می شود با قطعه سازان كشور قراردادهای ۵ ساله منعقد و تولید قطعات، با حمایت دولت به آنان واگذار شود ضمن اینكه از ثبت سفارش قطعاتی كه امكان تولیدشان در داخل وجود دارد، جلوگیری می شود.

وی تاكید كرد: راهكار برون رفت از شرایط موجود، این است كه محدودیت ها را با دیده فرصت نگاه نماییم، از انبار كردن كالا بپرهیزیم، بر تنش ها دامن نزنیم و به حقوق تولید كننده و مصرف كننده توأمان توجه داشته باشیم ضمن اینكه نباید از بازرسی و نظارت واحدهای تولیدی غافل ماند.

تابش با اشاره به وجود ۲۸۰۰ بازرس در كشور، بیان كرد: ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر از این افراد در بخش های دیگری مشغول كارند و عملاً ۲۰۰۰ بازرس در كشور مسئولیت بازرسی بیشتر از ۵ میلیون واحد تولیدی را بر عهده دارند كه حجم كار حقیقتاً سنگین است و در این خصوص، ۸۰ میلیون ایرانی باید یاری گر آنان باشند و تخلفات و فضای بازار را بوسیله سامانه های موجود گزارش دهند.

وی با اشاره به اینكه تنش های به وجود آمده در فضای بازار كمتر شده است، افزود: قیمت كالاها یا شیب نزولی دارند یا ثابت مانده اند چونكه مردم مطمئن هستند كالای اساسی به وفور در بنادر انبار است و از حجم تقاضا در بازار كم شده است.

تابش با تاكید بر عزم جدی دولت برای كار، افزود: در این راستا از تمام ظرفیت های كشور شامل نظامی، انتظامی، امنیتی و نیز توان اقتصادی نهادهایی چون سپاه، بسیج و شركت های دانش بنیان نیز استفاده می شود تا شرایط پایداری برای تولید ایجاد شود و بتوانیم از بحران فعلی با سربلندی عبور نماییم.

وی اشاره كرد: ایجاد شرایط پایدار برای تولید دور از دسترس نیست كه مصداق آن در صنعت خودرو مشهود است تا جایی كه در دو ماه اخیر شاخص وابستگی ایران خودرو و سایپا در واردات قطعات خودرو، تا ۲ درصد كاهش داشته و این نوید خوبی برای آینده روشن صنعت خودرو سازی است.

منبع:

1398/04/16
23:34:38
4503
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو