مسترکار - دنیای خودرو

افزایش بهره مالكانه معادن در بودجه ۹۹، به نفع معادن یا به ضرر آن ها؟

افزایش بهره مالكانه معادن در بودجه ۹۹، به نفع معادن یا به ضرر آن ها؟ به گزارش مستر كار در صورتی كه دبیر انجمن سنگ آهن ایران اعتقاد دارد كه افزایش بهره مالكانه معادن در لایحه بودجه سال ۹۹، می تواند شركت های معدنی همچون گل گهر و چادرملو را تحت تأثیر قرار دهد؛ مدیرعامل شركت معدنی چادرملو اعلام نمود: این افزایش بر چادرملو تأثیر چندانی ندارد اما افزایش بهره دریافتی باید از ناحیه افزایش تولید یا قیمت محصول باشد.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، در لایحه بودجه سال ۹۹، بهره مالكانه معادن از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸، به ۲۸۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.
در این رابطه سعید عسگرزاده - دبیر انجمن سنگ آهن ایران - در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: افزایش حقوق مالكانه معادن ضمن اینكه سودآوری شركت های دولتی و بخش خصوصی را تحت تأثیر قرار می دهد، متقابلا هزینه بیشتری را هم متحمل معادن خواهد نمود. افزایش بهره مالكانه معادن، حاشیه سود شركت های معدنی را كاهش خواهد داد و با عنایت به اینكه افزایش نرخ احتمالی محصولات معدنی در سال ۹۹ چندان نخواهد بود، افزایش بهره مالكانه معادن را بعید است كه بتواند جبران كند.
وی با اشاره به اینكه دولت در لایحه بودجه سال ۹۹، درآمد فروش نفت را حدودا برابر با ارز تامین كالاهای اساسی پیشبینی كرده است، اظهار داشت: این مورد سبب خواهد شد كه توسعه معادن و فعالیتهای معدنی با محدودیت مواجه شود. از جانب دیگر افزایش بهره مالكانه معادن، چشم انداز گروه سنگ آهنی را در سال آینده، تیره كرده است.
محمود نوریان - مدیرعامل شركت معدنی و صنعتی چادرملو - هم در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با افزایش بهره مالكانه معدن در لایحه بودجه ۹۹، اظهار نمود: شركت معدنی چادرملو حقوق دولتی به شكلی كه در بودجه می آید را به دولت پرداخت نمی نماید. دریافت بهره مالكانه با ایمیدرو (شركت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) است و طبق قراردادی كه ما با این سازمان داریم، قرار نیست كه تغییراتی صورت گیرد و از آنجایی كه فعالیت ما به نسبت درصد شمش است و درصد آن تغییر نمی كند؛ ازاین رو این افزایش، برای ما تاثیری نخواهد داشت.
وی ادامه داد: اما مسلما زمانی كه دولت این بهره را دریافت می كند، برای دولت منفعت داشته و برای معادن، ضرر. دولت اگر می خواهد در ارتباط با افزایش تولید، افزایش بهره مالكانه داشته باشد تا تولید بیشتری صورت گیرد، در نتیجه آن حقوق دولتی بیشتری هم دریافت می شود كه مشكلی ندارد؛ اما اگر قرار باشد حقوق دولتی را بدون افزایش تولید یا افزایش قیمت، دریافت نمایند، علی القاعده ظلمی در حق معادن است.
نوریان تصریح كرد: بنده خیلی در جریان جزئیات نیستم اما به نظر می آید این افزایش بهره مالكانه به جهت پیشبینی افزایش تولید یا بالا بردن قیمت ها صورت گرفته و نه اینكه بخواهند حقوق بیشتری از معادن دریافت نمایند.
منبع:

1398/09/20
21:28:27
4116
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو